Přidat komentář

Co obnáší zkoušky řidiče taxislužby?

Stát se řidičem taxi není jednoduché. Obnáší to splnění zákonných podmínek a absolvování zkoušky. Co zkouška obsahuje si dozvíte v následujících odstavcích.

 

Běžné řidičské znalosti 

V první řadě zájemce musí, pochopitelně, vlastnit řidičský průkaz jako jakýkoliv jiný běžný řidič. Tím pádem musí zcela bezchybně ovládat pravidla silničního provozu a s ním spojené zákonitosti. Neměla by mu chybět ani potřebná jízdní praxe. Nejdůležitější podmínkou je však získání platného průkazu řidiče taxislužby. Jeho zisk je podmíněn absolvováním testu. Více o dalších podmínkách jsme psali v článku Jak se stát taxikářem?

 

Test z místopisu 

Obsahem testu je v 50 otázek, z nichž čtyřicet se soustředí na tzv. místopis, zbylých deset pokrývá oblast zákonů a práva. Budoucí taxikář musí disponovat detailním přehledem o lokalitě, v níž má úmysl své služby provozovat. Je zkoušen ze znalostí o polohách jednotlivých ulic nebo odhadu vzdálenosti, kterou bude muset do zadaného místa ujet.  

Velikou částí testu je znalost a určování adres známých objektů. V každém městě existují místa, na které taxikáři vozí své zákazníky nejčastěji. Správný řidič taxislužby by měl mít v hlavně všechny důležité hotely, divadla, restaurace, památky, dopravní uzly, úřady či školy, které se v daném městě či jeho blízkosti nacházejí. Kompletní seznam platný pro Brno naleznete v tomto dokumentu (PDF).

 

Nutná znalost příslušných zákonů 

Zároveň se vyžaduje znalost a pochopení několika zákonů jedná se o zákony

  • o ochraně spotřebitele 
  • o provozu na pozemních komunikacích 
  • o kontrole 
  • o pojištění odpovědnosti 
  • o cenách

V neposlední řadě musí žadatel o průkaz řidiče autoškoly prokázat, že umí obsluhovat taxametr a vytvořit správnou cenu pro zákazníka. 

 

Tři pokusy a dost 

Na splnění zkoušky má uchazeč 3 pokusy. V případě, že by neuspěl u všech třech, nedostane již nikdy v budoucnu možnost testy opakovat. Licence, kterou absolvováním zkoušky žadatel získá, má v aktuální verzi pětiletou platnost. 

 

Máte zájem se stát taxikářem? Poradíme vám

Naše taxislužba zajištuje poradenství a přípravu na zkoušky. Pomůžeme vám stát se taxikářem a zajistíme vám stálý přísun zakázek. Pro bližší informace nás kontaktujte na mailu: prace@citytaxibrno.cz či osobně na ulici Starobrněnská 284/17.

CAPTCHA
Tato otázka slouží k tomu, abychom otestovali, že nejste spamovací robot.
Obrázkové CAPTCHA
Vložte znaky zobrazené na obrázku.